Kostýmy

Malá ukázka kostýmů z vybavení Šermířské a divadelní společnosti Memento mori. Některé z těchto kostýmů naleznete na stránkách Historické kostýmy a střihy .

římankaŘímanka. Skládá se z bílé tuniky, přes ni je oblečena světle žlutá stola stažená v pase. Tělo je zavinuto do pally, která částečně kryje i hlavu. Vše je ušito z lehké šatovky.

gotikaGotika. Moje první pokusy o gotické kostýmy. Vyrobeno ze sametu a umělé kožešiny.

gotikaGotika. Surcotte ze zeleného brokátu, spodní šaty z béžového brokátu, zdobeno zlatými prýmky. Německo 14. století.

gotikaGotika. Pánský kostým "Robin Hood". Vlněná pletenina a pravá kůže.

gotikaModrý surcotte. Kolem roku 1380. Surcotte z bavlněného sametu, podšitý červeným lnem. Okraje zdobené červenou strojovou výšivkou. Inspiraci k motivu výšivky jsem nalezla v knize maďarských ornamentů. Spodní šaty – cotte jsou ušity z fialovo – stříbrného brokátu. Na rukávech a na předním díle je vypracováno zapínání na kovové knoflíky. Doplňkem je pásek z červeného sametu se zdobením. Rouška je z lehké šatovky.

gotika Pánské houpelande. Inspirace podle obrázků Herberta Norrise, kolem roku 1380. Ušito z bavlněného sametu v kombinaci se saténem a brokátem. Zdobení prýmky. Zapínání modré houpelande je na knoflíky, hnědé na kovové spony. Oba pánové mají na hlavě kápě.

červené gotické Červené gotické 14. století. Inspirace z knihy The Complete Costume Histori - Auguste Racinet. Šaty zhotoveny z červeného bavlněného sametu, jsou zdobeny strojovou výšivkou a zlatou stužkou. Rukávy jsou z bílého sametu s našitými stužkami. Na hlavě je čepec se závojem z hedvábného krepdešínu. Zdobený pás z černého sametu.

gotika heraldickéHeraldické. Podle ilustrace z knihy Auguste Racineta The complete costume history. Jako materiál byl použit bavlněný samet, na pachy satén. Lilie na tmavě modrém sametu jsou vyšité strojem. Na hlavě koruna vyrobená ze sametu a skleněných kamenů a rouška ze stejného materiálu jako pachy.

lancošiLandcknechti. Oděv vojáků z 16. století. Ušito z dyftýnu, košile z bavlněného plátna.

markytánkaMarkytánka. Kabátek z dyftýnu, sukně z šatovky, košile z bavlněného plátna.

reformace Šaty jsou ušity ze zeleno-modrého brokátu a pravého hedvábí. Zdobení je provedeno perličkovou výšivkou a leonskými prýmky. Sukně se skládá ze 40 dílů. Na hlavě je nasazen čepec z hedvábí a brokátový baret zdobený pštrosím peřím. Námětem na tento oděv byly obrazy Lucase Cranacha staršího (1472-1553).

renesancePánský renesanční kostým podle obrazů Hanse Holbeina mladšího z období cca 1530-1540. Jako materiál jsem použila pleteninu s počesaným povrchem a hedvábí. Na zdobení leonské prýmky a knoflíky. Kožešina šubě je umělá.

anna Podle obrazu Anna Klévská - Hans Holbein 1539. Ušito z bavlněného sametu a zlatého brokátu. Lemy na rukávech, sukni a předním díle jsou zdobeny ruční korálkovou výšivkou. Košilka je z pravého hedvábí, kolem krku plisovavá za mokra. Rukávy košilky malovány zlatou barvou. Na spodním okraji sukně a pásku je našita zlatá stuha. Čepec je vyztužen kartonem, potažen zlatým brokátem a zdobený perličkami vyšívanými stuhami.

renesance Pánská renesance. 1509 – 1547 - inspirace podle knihy Johna Peacocka Costume . Ušito z černého sametu a černo-zlatého brokátu, zdobeno stuhami, perličkami a kameny. Košile je ze saténu, zdobená kajkou. Kožešina umělá.

španělák Pánský španělský kostým. Zhotoven z černého brokátu, zdobení je sešito ze stuh a kovové krajky. Okruží kolem krku a na rukávech je ze silně naškrobeného plátna. Konec 16. století.

španělskoDámský španělský kostým z konce 16. století je vyroben z černého brokátu s květinovým vzorem, zdobený leonskou stuhou, kovovou krajku, prýmky, knoflíky. Okruží je zhotoveno z bavlněného plátna a krajky. Na hlavě čepec z hedvábí, na kterém je zlatou barvou namalovaný ornament.

třicítka Pánský šlechtický kostým z období třicetileté války. Kabátec a kalhoty z vínového bavlněného sametu, košile z bavlněného plátna, límec a manžety jsou zakončeny vzdušnou krajkou. Zdobení je provedeno prýmky a černou sametkou. Rukávy a přední díl jsou zapínány na kovové knoflíky.

30Šlechtický kostým z 30leté války volně dle námětů z knih, zejména Petr Klučina - Třicetiletá válka. Ušito z vínového bavlněného sametu, zdobeno leonskými prýmky. Manžety a límec jsou zakončeny vzdušnou krajkou.

jednotka Stejnokroj vojenské jednotky z třicetileté války. Ušito z hnědého sametu a béžového kepru, zdobeno stuhami.

baroko Živůtek, spodní šaty a čepec jsou zhotoveny podle nálezů z Poysdorfu, u kterých se předpokládá, že jsou z třicetileté války, možná i starší (Drahomíra Stránská – Lidové kroje v Československu). Živůtek je z černého sametu, zdobený portami. Dole je zakončen šorčíkem – pruh naskládané látky , zapínání je na háčky a očka. Sukně je z šatovky, která vzhledem připomíná vlněnou tkaninu.

živůtekNákres živůtku. text

spodní šatySpodní šaty z neběleného plátna. Střihem připomínají dodnes nošené součástky krojů - horňácké rubáče nebo kopaničářské leknice.

spodní šatyNákres spodních šatů.

čepecČepec ze 17. století. Střih je velmi jednoduchý - obdélník 80 x 30 cm. Delší strana se složí na polovinu a sešije se. Asi 14 cm na švu necháme volných, zbytek nařasíme a stáhneme na 4 cm. Na nenařasený šev našijeme krajku. Přední okraj čepce podehneme a přišijeme krajku. Na spodním okraji ušijeme tunýlek pro navlečení šňůrky.

čepecNákres nalezeného čepce.

baroko Dámský šlechtický kostým z konce 17. století. Nejprve se mi podařilo v Praze sehnat pevný satén ve vínové, béžové a tmavě hnědé barvě za 30 Kč za metr. No nekupte to. Paní prodavačka doporučila před šitím látku oprat. Dala jsem to všechno naráz do pračky a místo béžového saténu jsem měla světle fialový. Barva nepustila ani po několika pokusech o odbarvení. Tak jsem si sehnala ještě metr béžovo- zlatého brokátu, na vínový satén celé jsem vánoce vyšívala vzory zlatou nití a vše doplnila krajkovinou. Obarvenou látku jsem použila na spodní sukni. Dozdobení je provedeno perličkovou portou a červeno – zlatou stuhou.

baroko Dáma má na hlavě fontage – účes složený z čepce , stuh a krajek.

baroko Pánský šlechtický kostým z konce 17. století.Ušito z pevného saténu, zdobeno zlatou strojovou výšivkou. Pán má oblečenou nařasenou košili s kravatou, saténovou vestu s hnědou výšivkou a hnědý kabát se zlatou výšivkou. V dolních šosech kabátu jsou kapsy. Klopy a manžety kabátu podšity brokátem. Kalhoty jsou úzké. Na hlavě třírohý klobouk zdobený labutěnkou.

husarKolem roku 1800. Holandský husar 2.regiment. Tmavě modré vlněné sukno a žluté šňůrování, červená šerpa. Čáka k uniformě nepatří.
Dáma v empírových šatech. Šaty jsou prostřižené pod prsama, sukně do zvonu. Živůtek je potažený krajkou a vyzbobený perličkama. Do výstřihu je všitá krajka, která je přes zadní díl postavená vzhůru. Zdobeno zlatými prýmky. Rukávy krátké nařasené. Oblíbeným doplňkem byl šál.

orientTypy na ozdobení podrpsenek pro orientální tanečnice.

orientTypy na ozdobení podrpsenek pro orientální tanečnice.

orientPásy na orientální tance.

orientPás na tribal, zhotovený z toho, co dům dal.

stanyStany.

stany Stany.