Ostrožský kroj

Kroj ostrožský patří do skupiny krojů dolňáckých. Obléká se v obcích Uherský Ostroh, Ostrožská Nová Ves, Ostrožská Lhota, Hluk, Blatnice a Blatnička.

Zde se dozvíte, v jakém pořadí se kroj ženský správně obléká. Mužský kroj nemám zatím podrobně zpracovaný. Pokud nerozumíte některým výrazům, vysvětlení najdete v kapitole Jednotlivé součástky. Použité fotografie zachycují oblékání nevěsty do obřadního kroje, ale princip je stejný i pro ostatní varianty kroje.

spodničky Nejprve se oblečou punčochy. Ženy a dospělé dívky černé barvy, děvčata bílé barvy. Punčochy musí být hladké, bez vzoru. Poté se obují boty - k černým punčochám černé holénky, k bílým punčochám si obouvají dívky bílé nízké střevíce. Následně se obleče rubáš - košilka z plátna dlouhá do půl stehen dole ukončená krajkou. Rubáš můžete nahradit spodní košilkou a krátkou sukýnkou z bílého plátna . V žádném případě neoblékejte kroj pouze na holé tělo. V zimě se pod kroj může ještě obléct bílé triko s dlouhým rukávem.

Nyní je potřeba upravit vlasy. Dlouhé vlasy se zapletou do copu, do kterého se ke konci vplete úzká bílá stužka. Krátké vlasy se upraví tak, aby později nevylézaly zpod šátku nebo čepení.

Začneme vázat spodničky. Počet spodniček se liší, podle postavy a podle tvrdosti a bohatosti spodniček.Vážeme 2 - 4, střídavě zepředu a zezadu. Nejvrchnější spodnička bývá nejbohatší, je dole zakončena krajkou a váže se zepředu. Uvázané spodničky srazíme rukama z pasu mírně dolů.

rukávce Oblékneme rukávce a kordulu, urovnáme a zapneme. Kordula je již dopředu navlečena na rukávcích.

zadní sukněPřes kordulu zezadu uvážeme bílý fěrtoch s tráčkama nebo šorec a štruple. Zlomíme na fěrtochu nebo šorci sedličku a upevníme šňůrkama.

zlomeníDetail zlomení šorce - vytvořená sedlička.

přední sukněZepředu uvážeme fěrtůšek nebo ornát. Hlídáme stejnou délku fěrtůšku a fěrtochu nebo šorce a správné umístění na střed vzadu. Dole na fěrtůšku přes kaničky musí být částečně vidět krajka vrchní spodnice.

pantlaPantla se váže zepředu, vzadu se překříží a vepředu se udělá suk se dvěma smyčkami. Volné konce pantle sahají ke spodnímu okraji fěrtůšku.

obojekNa krk připneme obojek, připevníme falešný cop, nebo uvážeme na pravý cop pantlu. Pantla na copu musí být stejná, jako pantla v pase. Zavážeme rukávce nad lokty. Vtáhneme do korduly vyčnívající plátno z rukávců, zkontrolujeme délky sukní.

hlavaNakonec na hlavu nasadíme čepení nebo šátek. Černý šorec - šátek hore konce, bílý fěrtoch - šátek důle konce nebo čepení.